Якість життя в місті є однією з головних тем для сучасних урбаністів, соціологів та економістів, адже вона безпосередньо впливає на добробут та задоволення мешканців рівнем свого життя. Дослідження якості життя дозволяють виявити сильні та слабкі сторони міських територій, зрозуміти потреби та очікування мешканців, визначити проблемні зони та знайти шляхи їх вирішення.
У січні-лютому 2024 року Комунальна установа Інститут міста разом з Дослідницькою агенцією Fama провели аналітичне дослідження «Соціальний моніторинг якості життя у Львівській громаді». Це вже не перша хвиля моніторингу, яка започаткована ще в 2013 році в межах проекту «Мистецтво врядування: звітність, відповідальність, прозорість». Саме тоді був розроблений комплексний підхід моніторингу якості життя, що дотепер дозволяє відстежувати зміни і тенденції, а також розуміти соціальні потреби жителів.
Попередні дослідження проводилися у 2013, 2016 та 2019 роках методом особистих інтерв’ю, під час яких застосовувалась стратифікована квотна вибірка з урахуванням статі та віку респондентів, а також району їхнього проживання.
У цьогорічному з'явилися нововведення: окрім опитування face-to-face, учасники могли заповнювати анкети самостійно. Частину опитаних складали внутрішньо переміщені особи. Головна зміна полягає в тому, що дослідження охопило не тільки Львів, а цілу громаду, яка включає 3 міста (Львів, Винники, Дубляни), 2 селища (Брюховичі, Рудне) і 15 сільських населених пунктів (Великі Грибовичі, Воля-Гомулецька, Гряда, Завадів, Зарудці, Зашків, Збиранка, Лисиничі, Малехів, Малі Грибовичі, Малі Підліски, Підбірці, Підрясне, Рясне-Руське, Ситихів). Водночас 93% респондентів – жителі Львова, а 7% – передмістя.
Для розрахунку вибірки використовували дані статистики щодо постійного населення Львівської громади станом на 2022 рік. У цьогорічному проєкті якість життя у громаді досліджували як через призму комфорту середовища (інфраструктуру, сервіс, безпеку), так і через особистий комфорт (соціальне та матеріальне благополуччя, умови для життя.
ПІДСУМКИ ДОСЛІДЖЕННЯ У ГРАФІКАХ.
Загалом, індекс якості життя у Львівській громаді у 2024 році включає 241 індикатор.
Учасники оцінили якість свого життя в громаді на 3,54 з 5 можливих. Проте ці показники не слід буквально порівнювати з попередніми роками саме через різницю в географії дослідження.
КОРОТКО З ОСНОВНИХ БЛОКІВ ДОСЛІДЖЕННЯ.
На графіку нижче показані субʼєктивні оцінки мешканців щодо основних категорій, що визначають комфортне середовище.
Показник середовищного комфорту в розрізі стану середовища зафіксовано на рівні 3,48, а в розрізі сервісу - 3,83.
ТРАНСПОРТ. Найпопулярнішими способами пересування містом у 2024 році є громадський транспорт та піший хід. Частка користувачів тут становить близько 80% опитаних. Трохи більше третини респондентів регулярно використовують особистий транспорт для пересування містом. Автомобіль вважається одним із найбезпечніших засобів пересування: 83% задоволені рівнем безпеки. Однак дослідження проводилося в січні-лютому, тому частка користувачів іншого персонального транспорту (велосипеди, електросамокати) незначна. Також відзначається покращення технічного стану та оснащення громадського транспорту, пристосованість для людей з інвалідністю та зручність сполучення між районами.
БЕЗПЕКА. Незважаючи на повномасштабне вторгнення, мешканці Львівської громади декларують високий рівень задоволення власною безпекою. У 2024 році індекс безпеки становить 4,09 з 5 можливих. Найбезпечніше місце – власне помешкання: 90% опитаних задоволені своєю безпекою вдень, 82% – вночі. Менш безпечними місцями вважаються міський парк в темний час доби (43% задоволені безпекою), вокзал або автостанція в темний час доби (61%), і шлях додому від зупинки громадського транспорту в темний час доби (67%). Чоловіки загалом задоволені безпекою в різних ситуаціях більше, ніж жінки. Найбільшою загрозою мешканці Львівської громади вважають ворожі атаки ракетами або безпілотниками: 75% опитаних назвали цей ризик високим або дуже високим і лише 2% не бачать такої загрози. Іншими значними загрозами є пандемія та блекаут: близько третини опитаних вважають ці ризики високими або дуже високими.
ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я. В межах ІІ півріччя 2023 року 37% респондентів звертались до фахівця в державний чи комунальний медичний заклад, 10% - в приватний. Відвідування лікаря заради лікування є більш типовим, аніж профілактична мета візиту. При цьому відвідувачі приватних медичних закладів декларують вищий рівень задоволеності, аніж державних / комунальних закладів.
ОСВІТА ДІТЕЙ. Абсолютна більшість дітей респондентів навчаються в комунальних / державних закладах освіти. Окрім цього, кожна друга дитина відвідує заклади / заходи позашкільної освіти: серед дошкільнят таких 52%, серед школярів – 58%. Найчастіше це гуртки при школі (22% серед усіх дітей респондентів), приватні секції (12%) чи музичні / танцювальні / художні школи (10%). Щодо безперервності освітнього процесу, то 51% респондентів, чиї діти відвідують загальноосвітні заклади у Львівській громаді, задоволені забезпеченням процесу дистанційного навчання; 55% - використанням електронних журналів та щоденників.
БЛАГОУСТРІЙ ТА ДОВКІЛЛЯ. В реаліях сьогодення з'явилася необхідність оцінювати потребу населення з огляду на безпечні укриття. Кількістю укриттів задоволені 31% респондентів, незадоволені – 32%; станом найближчого укриття задоволені 29%, незадоволені – 38%.
Показник особистісного комфорту у 2024 році склав 3,66 з 5 можливих. Більшість мешканців громади задоволені станом свого фізичного та ментального здоров’я, хоча 13% опитаних декларують потребу в роботі з психологом.
У 2024 році 62% опитаних мешканців Львівської громади задоволені станом свого фізичного здоров’я. Проте 25% нарікають на відчуття фізичного виснаження, 19% – на відчуття фізичного болю, 20% – перепади артеріального тиску. Задоволені своїм ментальним здоров’ям 67% опитаних. У разі виникнення психологічних труднощів 40% респондентів спробують розв’язувати проблеми самостійно, 27% проситимуть поради у близьких, 23% звернуться до сімейного лікаря, а 22% – до психолога. Близько чверті опитаних часто (щонайменше декілька разів на тиждень) відчувають знервованість, близько 16% – перебувають в стані стресу, близько 9% зізнаються у депресії.
МАТЕРІАЛЬНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ. Спостерігається зниження інтегрованого показника матеріального благополуччя у порівнянні з попередніми замірами 2,88 у 2024 проти 3,15 у 2019. На це ймовірно вплинули і пандемія Covid-19, і повномасштабне вторгнення. 26% внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та 44% місцевих жителів задоволені своїм матеріальним становищем. Фінансовим становищем - відповідно 17% та 25%.
Щодо доходів: серед працюючих мешканців громади середній дохід становить від 8 до 30 тисяч гривень на місяць (52% опитаних). Серед непрацюючих дохід не перевищує 8 тисяч гривень (64% опитаних); 7% мешканців отримують менше прожиткового мінімуму. Близько ¾ опитаних мешканців витрачають більше 50% своїх доходів на основні потреби, а 1/3 взагалі не заощаджують. При цьому 60% опитаних жертвують 10% своїх доходів на благодійність.
УМОВИ ДЛЯ ЖИТТЯ. Мешканці Львівської громади загалом задоволені умовами для життя. Ось статистика:
• 79% респондентів задоволені умовами для сімейного життя.
• 77% задоволені умовами для навколишнього середовища.
• 75% задоволені умовами для освіти.
• 67% задоволені умовами для професійної самореалізації.
• 56% задоволені умовами для ведення бізнесу.
Однак варто зазначити, що внутрішньо переміщені особи (ВПО) оцінюють ці умови гірше, ніж місцеві жителі.
ПСИХОЛОГІЧНИЙ КЛІМАТ. 60% опитаних мешканців Львівської громади задоволені психологічним кліматом в громаді, а 74% задоволені умовами, створеними в громаді, для того, щоб бути собою. Є певні упередження: 88% опитаних не хочуть мати справи з людьми, які обходять закон. Вони також дистанціюються від людей з іншими поглядами на історію та майбутнє України (середній бал 3,61), представників ЛГБТ-спільноти (3,60), українців, які спілкуються російською (3,33), та людей з іншими політичними поглядами (3,08). Натомість найменша соціальна дистанція спостерігається щодо військовослужбовців (1,30). Толерантність також є у ставленні до людей з фізичними вадами (1,78), ВПО (2,12), людей з когнітивними розладами (2,22) та осіб, які проживають на окупованих територіях (2,61) (більше значення показника відображає більшу міру дистанційованості до тої чи іншої соціальної групи).
ГРОМАДСЬКА АКТИВНІСТЬ МЕШКАНЦІВ. Протягом другого півріччя 2023 року 44% мешканців нашої громади брали участь в ініціативах, спрямованих на покращення якості життя. Однак найбільше вони займалися благодійністю та волонтерством, пов'язаними з війною. Ось детальніше:
• 53% мешканців брали участь в зборі коштів на гуманітарні потреби постраждалих від війни.
• 48% долучалися до волонтерських ініціатив, таких як плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок або збірка FPV-дронів.
• 48% надавали матеріальну або моральну допомогу внутрішньо переміщеним особам (ВПО).
• 21% робили пожертви на потреби медичних закладів.
• 27% надавали фінансову або матеріальну допомогу притулкам для тварин і зоозахисним організаціям.
• 13% здавали кров чи плазму.
З повним звітом соціального моніторингу якості життя у Львівській громаді за 2024 рік можна ознайомитись тут.
Додатково статистичні дані усіх хвиль досліджень можна переглянути та завантажити з Порталу відкритих даних Львова, а також в розділі “Якість життя” на сайті “Панель міста”. Використовуйте їх для створення власної аналітики та досліджуйте оцінювання мешканців якості життя в громаді.