Чи достатньо лікарів та медсестер у Львівській громаді? Чи всі мешканці мають доступ до медичних послуг? Скільки трапляється госпіталізацій, яких можна було б уникнути, пройшовши вчасне обстеження та вакцинацію? Про ці та інші показники, що дозволяють сформувати уявлення про сферу первинної медичної допомоги у Львівській громаді, можна дізнатися із дослідження, проведеного Комунальною установою Інститут міста у співпраці із Управління охорони здоров’я Львівської міської ради та медичними інформаційними системами за підтримки Бюро ВООЗ в Україні протягом липня-грудня 2023 року.
Перш ніж розпочнемо розповідати про результати, привідкриємо завісу методології – звідки ж ці цифри, хто придумав їх аналізувати і чому саме так, а не інакше? Ця історія бере початок від ухвалення у 2021 році двох важливих документів – стратегії розвитку медицини та концепції розвитку галузі охорони здоров’я на території Львівської міської територіальної громади. Взявши курс на впровадження системи якості надання медичних послуг та утворивши три територіальні медичні об’єднання за профілем допомоги, міська рада зіткнулася з першою перешкодою – питанням моніторингу процесів та наслідків цієї реформи. Як зрозуміти, що послуги надаються в повній мірі – якісно і вчасно? Чи є вони доступними для всіх? Чи вдається працювати над профілактикою і запобіганням захворювань? Відповіді на ці та інші питання вдалося знайти завдяки об’єднанню зусиль та консолідованій роботі в рамках проєкту «Доступ та підвищення якості первинної медичної допомоги в Україні, м. Львів».
За експертної підтримки офісу ВООЗ в Україні було сформовано перелік індикаторів, опрацювання даних за якими дозволило би отримати перші, проміжні, результати. Де ж взяти цю статистику? Запитувати у кожного пацієнта, який звертається до закладів первинної ланки медико-санітарної допомоги? Чи писати листи-запити на лікарні, щоб кожен із лікарів та медсестер, окрім прийому мешканців, витрачав час на формування звітів? Все набагато простіше – для отримання необхідних даних можна звернутися до представництв медичних інформаційних систем, в базах яких зафіксовані всі етапи надання послуг у сфері охорони здоров’я. Тож об’єднавши зусилля із командами HELSI та Doctor Eleks, змогли вивантажити всі показники відповідно до індикаторів. Але на цьому не зупинилися – вирішили їх детально опрацювати і переглянути із екпертами-аналітиками та представниками медичних закладів. У ході такого аналізу кілька індикаторів узагальнили та видозмінили, адже в Україні декілька показників фіксуються частіше, ніж за кордоном, і навпаки (наприклад, у нашій державі, відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я № 504, скринінг на виявлення раку грудної залози проводиться для пацієнток вікової групи 50-69 років лише один раз на 2 роки, а не щорічно, як в деяких країнах). Частину із запропонованих даних було визначено як нерелевантні для оцінки на рівні громади, оскільки послуги первинної медичної допомоги у Львові надають комунальні (міські та обласні) і приватні заклади охорони здоров’я, лікарі ФОП, а від більшості з них – отримати дані неможливо.
Найцікавіше питання – що отримали в результаті моніторингу та які висновки зроблено? І чи буде цей процес здійснюватись постійно, щоб періодично аналізувати зміни, що відбуваються? Основні показники, отримані в ході дослідження – наведені нижче. Вони подані у розрізі закладів*, які надають первинну медичну допомогу і містять інформацію, зібрану за І-ІІІ квартали 2023 року.
Кількість медсестер на 1 лікаря ПМД (тут і далі скорочення ПМД вживається у значенні «первинна медична допомога») – індикатор, який демонструє співвідношення між кількістю активних медсестер, що працюють у ПМД та кількістю активних лікарів ПМД.
Дотримання рекомендованих лімітів декларацій (%) – індикатор, що свідчить про співвідношення кількості задекларованих пацієнтів у відсотках відносно рекомендованої кількості декларацій.
Завантаженість лікаря, який надає послуги ПМД (візитів на день) – індикатор, що визначається як середня кількість відвідувань протягом одного робочого дня, що припадає на одного лікаря, який надає послуги ПМД.
Частка консультацій на ПМД без перескерування (%) – індикатор, який визначається як частка взаємодій із лікарем без перескерувань (тих, які не завершились видачею направлення для отримання консультації на спеціалізований рівень надання допомоги).
Загальне використання послуг ПМД (%) – індикатор, який визначає відсоток населення, яке хоча би один раз протягом року консультувалося з членом бригади первинної медичної допомоги (щонайменше один запис в електронній системі).
Моніторинг розвитку дитини протягом першого року життя (%) – індикатор, який визначає частку дітей (віком до одного року), яких регулярно (4 і більше разів) оглядав лікар первинної медичної допомоги протягом їхнього першого року життя.
Вакцинація дітей віком 1 рік (%) – індикатор, який визначає частку дітей віком 1 рік, які отримали щонайменше 3 дози вакцини від гепатиту В, 1 дозу вакцини від туберкульозу, 3 дози вакцини від дифтерії і правця, 3 дози вакцини від поліомієліту, 1 дозу вакцини від кору, паротиту, краснухи, 3 дози вакцини від кашлюка, 3 дози вакцини від гемофільної інфекції (для проведення розрахунків до уваги взято дані щодо дітей віком 2 роки).
Вакцинація дітей віком 6 років (%) – індикатор, який дозволяє визначити частку дітей віком 6 років, які отримали щонайменше 3 дози вакцини від дифтерії і правця, 3 дози вакцини від поліомієліту, 1 дозу вакцини від кору, паротиту, краснухи (для проведення розрахунків до уваги беруться дані щодо дітей віком 7 років).
Повне оцінювання серцево-судинного ризику (загалом) (%) – індикатор, який фіксує частку зареєстрованого населення старше за 40 років (чоловіки) та 50 років (жінки), якому проводили оцінку серцево-судинного ризику під час візиту до ПМД відповідно до чинного Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504 із внесенням відповідної інформації до електронної системи. Оцінка ризику розвитку серцево-судинних захворювань включає в себе 2 ключових дослідження – вимірювання артеріального тиску та рівня загального холестерину.
Скринінг на виявлення цукрового діабету в групі ризику (загалом) (%) - індикатор, який фіксує частку зареєстрованого населення старше за 45 років, якому проводили оцінку ризику розвитку цукрового діабету під час візиту до ПМД відповідно до чинного Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504, з внесенням відповідної інформації до електронної системи. Оцінка ризику розвитку цукрового діабету включає в себе проведення дослідження на вимірювання рівня глюкози у крові натще.
Скринінг на виявлення раку передміхурової залози (виписані скерування) (%) – індикатор, що дозволяє отримати дані про частку зареєстрованих чоловіків старше 50 років, яким проводили оцінку ризику розвитку раку передміхурової залози під час візиту до ПМД відповідно до чинного Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504 з внесенням інформації про це до електронної системи. Оцінка ризику розвитку раку передміхурової залози включає в себе три компоненти – інформування пацієнта, здачу тесту на простат-специфічний антиген (ПСА) та направлення до закладів охорони здоров’я спеціалізованої допомоги.
Скринінг на виявлення раку передміхурової залози (погашені скерування) (%) – індикатор, який що дозволяє отримати дані про частку зареєстрованих чоловіків старше 50 років, інформація про яких у електронній системі свідчить про проведення оцінки ризику розвитку раку передміхурової залози (погашене направлення на простат-специфічний антиген – ПСА). Фактично, цей індикатор демонструє дані про тих чоловіків, які скористались можливістю та рекомендаціями і здали тест на простат-специфічний антиген (ПСА). Очікуване мінімальне квартальне значення/цільове значення індикатора дорівнює 12,5%. Як бачимо з даних моніторингу – цього показника вдалося досягти не всім закладам, відставання є у пацієнтів КНП «Студентська поліклініка м. Львова» (5,33%) та КНП «Перше територіальне медичне об'єднання м. Львова» (7,45%). Здебільшого, такі результати свідчать не про недостатню кваліфікацію лікарів, а про мотивацію чоловіків скористатись виданим направленням і пройти обстеження.
Скринінг на виявлення колоректального раку (виписані скерування) (%) – індикатор, який демонструє дані щодо частки зареєстрованого населення віком 50-75 років, якому проводили оцінку ризику розвитку колоректального раку під час візиту до ПМД відповідно до чинного Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504 з внесенням відповідної інформації до електронної системи. Оцінка ризику розвитку колоректального раку включає в себе опитування, тест калу на приховану кров та направлення до закладів охорони здоров’я спеціалізованої допомоги.
Скринінг на виявлення колоректального раку (погашені скерування) (%) – індикатор, який свідчить про частку зареєстрованого населення віком 50-75 років, інформація про яких у електронній системі свідчить про проведення оцінки ризику розвитку колоректального раку (погашені направлення зі здачею тесту калу на приховану кров). Дані за цим індикатором дозволяють простежити кількість тих пацієнтів, які скористались направленням і здали тест калу на приховану кров із відповідним зверненням до лікаря. Очікуване мінімальне квартальне значення/цільове значення за показником має дорівнювати 12,5%. Результати моніторингу свідчать, що очікуваних результатів досягли лише КНП «2-а міська поліклініка м. Львова» (12,74%) та КНП «4-а міська поліклініка м. Львова» (13,9%). Найскладніша ситуація у КНП «Перше територіальне медичне об'єднання м. Львова», де лише 1,49% пацієнтів віком 50-75 років пройшли повний скринінг на виявлення колоректального раку. Такі дані вказують на те, що всім комунальним закладам охорони здоров’я Львівської громади варто звернути увагу на даний індикатор та посилити рівень скринінгу за цим напрямом.
Скринінг на виявлення раку молочної залози (виписані скерування) (%) – індикатор, який демонструє частку зареєстрованих жінок віком від 50 до 69 років, яким видали направлення на мамографію відповідно до чинного Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504 із внесенням інформації про це до електронної системи.
Скринінг на виявлення раку молочної залози (погашені скерування) (%) – індикатор, який демонструє частку зареєстрованих жінок віком від 50 до 69 років, які скористалися направленням на мамографію відповідно до чинного Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 504 із внесенням інформації про це до електронної системи. Дані, отримані за цим індикатором, дозволяють проаналізувати кількість тих пацієнток, які пройшли мамографію. Очікуване мінімальне квартальне значення/цільове значення індикатора дорівнює 12,5%. Як видно з графіку, недостатньо активно над промоцією необхідності проходження такого обстеження працюють КНП «2-а міська поліклініка м. Львова» (10,06%), КНП «Студентська поліклініка м. Львова» (8,85%) та КНП «Перше територіальне медичне об'єднання м. Львова» (5,66%).
Практика виписування антибіотиків (%) – індикатор, що фіксує співвідношення виписаних рецептів на антибіотики відносно всіх інших виписаних рецептів, що були виписані на первинному рівні медичної допомоги. Слід відзначити, що в умовах воєнного стану паралельно використовуються як електронні, так і паперові рецепти одночасно, що обмежує доступ до повної інформації щодо виписування рецептів. Окрім того, цей індикатор розраховується на основі загальної чисельності населення, яка є приблизною, оскільки останній Всеукраїнський перепис населення проводився у 2001 році.
Оцінювання компенсації гіпертонії (%) – індикатор, що дозволяє простежити частку зареєстрованого населення з діагнозом гіпертонічної хвороби, у яких під час останнього відвідування лікаря ПМД виміряно артеріальний тиск, показник якого становить менше 140/90 мм рт.ст.
Госпіталізації, які можна уникнути (%) – індикатор, що демонструє госпіталізацію до відділень невідкладної допомоги у зв’язку із захворюваннями, що піддаються амбулаторному лікуванню (ЗПАЛ), як відсоток від загальної кількості госпіталізацій пацієнтів. ЗПАЛ, що є предметом моніторингу, включають обрані серцево-судинні захворювання, цукровий діабет 1 та 2 типів, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легень (далі – ХОЗЛ) та хронічний бронхіт.
У якості ЗПАЛ обрані гострі та хронічні захворювання, а також захворювання, яким можна запобігти шляхом вакцинації, що можуть слугувати маркерами для оцінювання якості роботи системи охорони здоров’я. Приклади ЗПАЛ можна описати як такі стани, при яких можливо, більшою мірою, запобігти загостренню і зменшити потребу в госпіталізації за рахунок ефективного надання послуг первинної медичної допомоги.
Перелік госпіталізацій у зв’язку зі ЗПАЛ, які є предметом моніторингу, включає в себе наступні діагнози: гіпертонія, серцева недостатність (застійна), стенокардія, інші форми гострої ішемічної хвороби серця, цукровий діабет 1 і 2 типу, бронхіальна астма, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), хронічний бронхіт та неуточнена емфізема.
Дані моніторингу демонструють дуже високий рівень госпіталізацій, яких можна було уникнути – у КНП «Перше територіальне медичне об'єднання м. Львова» (85,14%). У зв’язку з колосальною різницею у показниках порівняно з іншими закладами, рекомендовано з’ясувати причини отримання таких даних у розрізі кожної групи захворювань.
Впровадження системи моніторингу надання послуг у сфері первинної медичної допомоги Львівської громади у форматі зрізу даних за індикаторами дасть можливість щоквартально фіксувати та аналізувати якість роботи комунальних медичних закладів зусиллями Управління охорони здоров’я Львівської міської ради. Інформація на порталі відкритих даних «Панель міста» (розділ «Статистика» > «Охорона здоров’я» > «Надання послуг первинної медичної допомоги (ПМД)») буде оновлюватись щоквартально, одразу після вивантаження відповідних даних з медичних інформаційних систем. Це дозволить мешканцям громади активно долучатися до моніторингу та брати участь у прийнятті рішень на місцях.
Проєкт «Доступ та підвищення якості первинної медичної допомоги в Україні, м. Львів» реалізується Комунальною установою Інститут міста у співпраці із Управління охорони здоров’я Львівської міської ради та медичними інформаційними системами за підтримки Бюро ВООЗ в Україні.